![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 2633335
*
nr 263 3335
Pigtittare
Spegelglas/mässing, H.50
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 september 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 14:27:24
1
350 kr
30/8 09:34:14
2
350 kr
30/8 13:34:41
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel metall mässing pigtittare rakspegel spegel spegelglas speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Pigtittare
nr 263 3335
Pigtittare
Spegelglas/mässing, H.50
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 september 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 14:27:24 | 1 | 350 kr |
30/8 09:34:14 | 2 | 350 kr |
30/8 13:34:41 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel metall mässing pigtittare rakspegel spegel spegelglas speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53